Sve je to zabava! Ako se ne zabavljaš, prestani!

Zabava i klađenje: Važnost odgovornosti i poštovanja pravila.

 Koliko je važno shvatiti klađenje kao igru, a ne kao obavezu? Nažalost, postoje i oni koji ovu aktivnost doživljavaju kao alat za ostvarivanje profita, dok su mnogi svesni da bi, pre svega, trebalo da se zabavljaju. U nastavku istražujemo kako prepoznati kada klađenje prestaje da bude zabavno i kako naučiti sebe i druge kada je vreme za pauzu.

Statistički gledano, to izgleda ovako: oko 85% populacije koja kocka spada u grupu rekreativnih kockara. Deset procenata spada u grupu problematičnih, što znači da su na granici da iz zabave pređu u patologiju. Pet procenata ljudi koji igraju slot aparate, rulet i druge igre spada u kategoriju patoloških kockara, odnosno onih koji ispunjavaju pune kriterijume za dijagnozu bolesti zavisnosti.

Klađenje: više od novca

Klađenje zaista jeste način da se unese dodatno uzbuđenje u gledanje sportskih događaja, pogotovo ako je još u pitanju vaš omiljeni tim. U tim trenucima sigurno nećete sedeti skrštenih ruku tokom meča. Bitno je naglasiti da pod uzbuđenjem ne podrazumevamo samo mogućnost osvajanja novca, već i samu činjenicu da možete pogoditi rezultat, da ste u pravu ili da ste se kladili na nešto što vam je važno, ili kako se kod nas kaže, „da ste imali osećaj“. Pored toga, ovo je prilika da se povežete s prijateljima, razmenite savete i zajedno uživate u sportu.

Prepoznajte znake gubitka uživanja

Međutim, kao i kod svake druge aktivnosti, klađenje može postati opterećenje ukoliko se ne povuče ručna na vreme:

  1. Stalna zabrinutost: Ako stalno razmišljate o gubicima ili o tome koliko novca ste uložili, šta sve još možete da odigrate ili šta niste stigli da odigrate, to može ukazivati na to da klađenje postaje stresno.
  2. Klađenje iz dosade: Klađenje može prekratiti dosadu, ali ovde mislimo na situacije koje liče na one kada posegnemo za vratima frižidera po peti put samo da proverimo da li se pojavilo nešto slatko. Isto važi i za klađenje; ako igrate nešto samo da biste igrali i osećate da vam to nije zanimljivo i ne izaziva dodatnu emociju, onda je možda vreme da preispitate svoju motivaciju.
  3. Ignorisanje drugih interesovanja: Ako klađenje postane prioritet na uštrb drugih hobija, prijateljstava ili obaveza, pogotovo ako vam okolina skrene pažnju na to, treba se zapitati.
  4. Učestali gubici: Ako primetite da stalno gubite, da ste u minusu i da imate potrebu da se „vadite“, vreme je za pauzu.

Kako se kladiti odgovorno

Važno je primeniti nekoliko strategija kako biste osigurali da klađenje ostane zabavno:

  1. Postavite finansijske limite: Zvuči otrcano, ali ovo zapravo jeste najbitniji faktor koji će vam pomoći da izbegnete nepotrebne probleme. Odredite koliko novca ste spremni da uložite pre nego što počnete sa klađenjem. Narodski rečeno, pružite se koliko ste dugački, nikako preko toga. Ova praksa može vam pomoći da zadržite kontrolu nad svojim finansijama i sa druge strane nećete osećati nelagodu i stres ukoliko ne pogodite rezultat.
  2. Uživajte u sportu: Fokusirajte se na uživanje u samom događaju, a ne samo na ishod opklade. Gledajte sport s prijateljima i uživajte u svakom trenutku; neka klađenje bude sporedna, a ne najbitnija stvar utakmice.
  3. Obrazujte se: Osim toga što možete da se obrazujete u sportskom smislu, istražujući timove i statistike, ovde takođe mislimo i na edukovanje u smislu odgovornog kockanja, odnosno klađenja. Zaista je bitno održavati higijenu i u ovom polju, i ne dopustiti da vas nemarnost odvede u pogrešnom smeru.
  4. Pauze su ključne: Ako primetite da se osećate preopterećeno ili frustrirano, uzmite pauzu. Provedite vreme van kuće ili se posvetite nekim drugim aktivnostima.

I možda najbolji savet koji možemo da vam damo jeste da se zabavljate. Uvek se setite zašto ste počeli da se kladite, koje lepe emocije vam je to donosilo i koliko puta je doprinelo da se povežete s prijateljima. Uživanje u ovom procesu je suština odgovornog klađenja, a kladite se na svoj način, u meri koja vam odgovara i prija.