Najveća sportska čuda – kada je nemoguće postalo moguće

Crvena zvezda-Liga šampiona-1991

Sport često piše bajke, trenutke zbog kojih ceo svet stane, pa postane jedno veliko društvo koje aplaudira. Zbog toga se na kraju zove najvažnija sporedna stvar na svetu.

 

Od spektakularnih fudbalskih preokreta, preko heroja u ringu, do olimpijskih čuda koja pomeraju granice ljudskih mogućnosti – ovo su iznenađenja koja nas podsećaju da je sve moguće.

 

Argentinac pobedio „nepobedivog“ Federera

 

Huan Martin del Potro nije samo osvojio US Open 2009. godine – ispisao je jednu od najlepših sportskih priča. Na „Ertur Eš“ stadionu u Njujorku je savladao tada najboljeg tenisera sveta, Rodžera Federera. Švajcarac je vodio 2:1 u setovima i činilo se da će finale ići očekivanim tokom, ali je Del Potro tada pokazao da je i taj moćni Federer pobediv. Taj-brejk u četvrtom setu otvorio je vrata odlučujućem petom, gde je igrao kao da je cela Argentina stajala iza njega. Rezultat? Njegov prvi i jedini Gren slem trofej, ali i priča o tome kako se ne odustaje.

 

 

Votl otrčao u istoriju

 

Dejvid Votl, poznat je kao čovek koji je došao niotkuda i obeležio najpoznatiju trku svih vremena. Dao je lekciju o strpljenju i veri u sebe tokom finala na 800 metara na Olimpijadi 1972. u Minhenu. Sa startom koji bi mnogi nazvali katastrofalnim, Votl je bio poslednji do polovine trke.

 

Ali, kao da je čekao pravi trenutak – ubrzanje na 300 metara do cilja i završni sprint u poslednjih 100 učinili doneli su mu zlato. Razlika između njega i drugoplasiranog bila je minimalna, ali dovoljno velika da uđe u istoriju kao simbol upornosti.

 

Crvena bajka u Istanbulu

 

Liverpulov povratak iz snova u Istanbulu 2005. godine ostaje najbajkovitija priča Lige šampiona. Na poluvremenu je moćni Milan vodio sa 3:0, a Liverpulovi navijači razmišljali o povratku kući sa suzama u očima.

 

Međutim, Stiven Džerard i drugovi nisu odustali. Za sedam minuta u drugom poluvremenu vratili su se iz mrtvih – tri gola, produžeci i na kraju penal-serija. Heroj na golu,Dudek, odbranio je sve što se moglo odbraniti, a Liverpul je podigao pehar u meču koji se opisuje samo jednom rečju: čudo.

 

 

Tajger Vuds – povratak na staze slave

 

Kada je reč o povratku šampiona, Tajger Vuds je 2019. godine podsetio svet zašto je legenda golfa. Posle više od decenije borbe sa povredama i ličnim problemima, mnogi su sumnjali da će ponovo osvojiti gren slem. Ali, na Mastersu je podigao zelenu jaknu, ostvarivši pobedu koja nije bila samo sportska – bila je ljudska.

 

Povratak na vrh nakon svega što je prošao učvrstio ga je kao jednog od najvećih sportista svih vremena.

 

 

Rađanje Najvećeg

 

„Ja sam najveći, ja sam najveći“ – rečenica je koja i dan danas odzvanja u svetu boksa. Jedan od najpoznatijih boksera svih vremena, Muhamed Ali, 1964. godine pokazao je svetu zašto je „Najveći“.

 

Ušao je u ring protiv strašnog Sonija Listona kao potpuni autsajder. Ali, njegova brzina, taktika i mentalna snaga slomile su favorita, koji nije mogao da nastavi posle šeste runde. Pobeda nad Listonom bila je početak legende, koja će zauvek ostati urezana u istoriji sporta.

 

 

 

Baster Daglas – čovek koji je slomio čelik

 

Kada govorimo o šokovima, Baster Daglas i njegov meč protiv „čeličnog“ Majka Tajsona 1990. godine verovatno je najveće iznenađenje u istoriji boksa. Kvota 42 prema 1 za Daglasa govorila je sve. Ali on nije samo izdržao, već je dominirao i u desetoj rundi nokautirao Tajsona, zauvek promenivši lice sporta.

 

Poznata je priča o tome kako je Daglas, neposredno pred meč, doživeo gubitak majke. Na samrti joj je obećao da će pobediti neporaženog Tajsona – i to obećanje je ispunio.

 

 

Kada je EURO postao grčka mitologija

 

Evropsko prvenstvo 2004. godine ostalo je upamćeno po jednom od najvećih iznenađenja u istoriji sporta – Grčkoj, ekipi kojoj su šanse za uspeh bile svedene na minimum. Posle 24 godine odsustva sa najveće scene, vratili su se na turnir bez velikih ambicija i sa očekivanjima srazmernim njihovoj dotadašnjoj istoriji. Međutim, dok su favoriti poput Francuske delovali nepobedivo, Grci su rešili da pokažu da je u fudbalu, kao i u životu, sve moguće.

 

Četvrtfinalni susret sa aktuelnim šampionima Francuzima bio je prekretnica. Gol Angela Haristeasa u 65. minutu šokirao je „Trikolore“ i poslao ih kući. Mnogi su taj trenutak smatrali pukom srećom, ali Grčka je nastavila da ruši gigante – prvo Češku u polufinalu, a zatim i domaćina Portugal u finalu, ostavivši Ronalda i društvo praznih ruku pred svojom publikom.

 

 

Čudo na ledu

 

Zimske olimpijske igre u Lejk Plesidu 1980. godine donele su jedan od najpoznatijih sportskih trenutaka svih vremena – „Čudo na ledu“. Američka hokejaška reprezentacija, sastavljena od amatera i studenata, suočila se sa moćnom sovjetskom mašinom, timom prepunim vrhunskih profesionalaca koji su godinama dominirali svetskim hokejom.

 

Šanse za Amerikance bile su gotovo nepostojeće, mnogi su smatrali da neće ni uspeti da postignu gol, a kamoli da pobede. Ali, upravo tada se dogodilo nezamislivo. U jednoj od najnapetijih i najinspirativnijih utakmica, SAD su slavile sa 4–3, šokirale svet i ušle u legendu.

 

Dok su tribine eksplodirale od oduševljenja, čuvena rečenica komentatora Ala Majklsa – „Verujete li u čuda?“ – postala je simbol tog trenutka, zauvek utkana u istoriju sporta.

 

 

Bajka Premijer lige – Lester siti

Sezona 2015/16. u Premijer ligi donela je priču koja će se prepričavati generacijama – Lester Siti i njihovo nezamislivo osvajanje titule. Klub koji se prethodne godine grčevito borio za opstanak u ligi započeo je novu sezonu sa kvotom 5.000 prema 1 za osvajanje trofeja. Gotovo niko nije verovao u njih.

 

Ali, predvođeni Džejmijem Vardijem, čije su golove pratili taktička disciplina i neverovatan timski duh, Lisice su pisale istoriju. Njihov pohod bio je prava inspiracija – iz kola u kolo prkosili su velikima, da bi nekoliko utakmica pre kraja sezone osigurali naslov šampiona.

 

To nije bio samo sportski podvig, već dokaz da čuda zaista postoje – čak i u svetu modernog fudbala.

 

 

Na evropskom nebu sija Crvena zvezda

 

Godina 1991. bila je zlatna za Crvenu zvezdu i obeležila uspeh koji će ući u istoriji ne samo srpskog, već i globalnog sporta. Tim koji je pod vođstvom Ljupka Petrovića oduševio Evropu brzim kontrama, modernom igrom i ekipom punom talenata poput Pančeva, Savićevića, Mihajlovića i Jugovića činili ispisao je priču za pamćenje.

 

Na putu do finala, Zvezda je savladala Grashopers, Glazgov Rendžers, Dinamo iz Drezdena i moćni Bajern. Posebno se pamti revanš u Beogradu protiv Bavaraca, gde je autogol Augentalera bio ulaznica za Bari.

 

Finale protiv Marseja donelo je taktičku promenu. Umesto prepoznatljive napadačke igre, Petrović je odabrao drugačiju taktiku – defanzivnu čvrstinu i čekanje greške rivala. Tokom 120 minuta, Zvezda nije ozbiljno ugrozila protivnički gol, ali je uspela da sačuva svoj.

 

Pobednika su odlučili jedanaesterci, a kada je Pančev realizovao poslednji penal, san je postao stvarnost – Crvena zvezda je postala prvak Evrope. Iako se tim ubrzo raspao pod naletom bogatijih evropskih klubova, njihova titula iz 1991. ušla je u večnost.