Evroliga se suočava s velikim promenama kada je reč o dodeli višegodišnjih ugovora klubovima, a u fokusu su trogodišnje licence i finansijska konstrukcija koja ih prati.
Masimo Zaneti, šef Virtusa iz Bolonje, izazvao je buru reakcija kada je rekao da će Dubai sledeće sezone igrati u Evroligi, dodavši da je njegov klub dobio istu ponudu kao Partizan i Crvena zvezda za ostanak među elitom.
Ovo je ponovo pokrenulo priču o tome koliko je raspodela ugovora pravična i kakve finansijske obaveze klubovi moraju da ispune.
Ostoja Mijailović, predsednik Partizana, smatra da nije fer da beogradski klubovi dobiju trogodišnju licencu bez ikakve nadoknade, s obzirom na to koliko su popularni i gledani u Evropi. Ključ svega drže u rukama 13 suvlasnika Evrolige, koji odlučuju kako će se deliti novac od televizijskih prava i kakva će biti dugoročna strategija takmičenja.
Prema podacima BasketNjuza, suvlasnici dobijaju najmanje 1.500.000 evra od Evrolige, ali ta suma varira u zavisnosti od vrednosti ugovora i tržišnog potencijala klubova.
Trogodišnji ugovor donosi klubovima sigurnost, pomaže im da lakše planiraju budžet i privuku investitore, ali ima i svoju cenu. Sportklub piše da trogodišnja licenca košta otprilike pet miliona evra, odnosno oko 1.700.000 evra godišnje, uz prostor za pregovore i prilagođavanja. Klubovi imaju priliku da predlože svoje ponude na osnovu sopstvenih finansijskih i tržišnih mogućnosti.
Evroliga je već pokrenula proces za dodelu licenci, a pored Partizana, Crvene zvezde i Virtusa, u igri su i Monako, Pariz, Alba, Valensija, Hapoel Tel Aviv, Hapoel Jerusalim i Dubai.
Dubai je zanimljiv slučaj jer traži petogodišnju licencu, želeći da otvori vrata tržištu Bliskog istoka – što ga čini potencijalno atraktivnim, ali i pomalo rizičnim partnerom.
Plan Evrolige je da sledeće sezone ima 20 klubova: 12 suvlasnika (bez CSKA, koji je još uvek suspendovan), sedam timova s višegodišnjim ugovorima i jedno mesto za pobednika Evrokupa. Dugoročno se razmišlja o proširenju na 24 tima, ali samo ako suvlasnici zaključe da to ima finansijskog smisla.
Ukratko, Evroliga ulazi u ključnu fazu u kojoj će se odlučivati o njenom budućem izgledu i ekonomskoj stabilnosti. Klubovi poput Partizana i Zvezde imaju šanse da učvrste svoje pozicije u eliti, ali uz ozbiljne finansijske zahteve. Na kraju, sve zavisi od suvlasnika, kojima sve više preti nova konkurencija u obliku NBA evropske lige.