Evropa kreće ispočetka: Novi pohod ka Ligi šampiona počinje

Nije prošlo ni mesec i po otkako je Pari Sen Žermen razbio Inter u finalu Lige šampiona (5:0), a već ovog vikenda kreće nova sezona najelitnijeg klupskog takmičenja. Prvi koraci biće napravljeni u subotu od 17 časova, kada finski KuPS i moldavski Milsami otvore kvalifikacioni ciklus koji će do kraja avgusta odlučiti poslednjih sedam učesnika grupne faze.

 

U narednim danima 28 klubova izlazi na teren u okviru prvog kola kvalifikacija. Pobednici će se kasnije priključiti ekipama iz staze šampiona (14 klubova) i staze lige (11 klubova), a samo sedam najboljih dobiće mesto među 36 ekipa u ligaškoj fazi takmičenja. I ove godine, to će biti turnir po švajcarskom modelu – osam kola u kojima se svaka pobeda vrednuje i na tabeli i na računu.

 

Za razliku od kvalifikacionih „muka“, već 29 klubova ima sigurno mesto u grupnoj fazi – predvode ih predstavnici najjačih liga: Englezi imaju šest klubova, Španci pet, Italijani i Nemci po četiri, dok Francuzi za sada računaju na tri, uz mogućnost da im se Nica priključi kroz kvalifikacije.

 

Kvalifikacioni sistem ostaje nepromenjen – četiri kola u stazi šampiona i tri u stazi lige. Crvena zvezda se uključuje u 2. kolu staze šampiona (22/23. i 29/30. jul) i čeka boljeg iz duela Vikingur (Farska Ostrva) – Linkoln Red Imps (Gibraltar). Prvo kolo u stazi lige igra šest timova, a zatim se priključuje još pet klubova u 2. rundi.

 

Direktni učesnici grupne faze:

 

PSŽ, Marselj, Monako, Totenhem, Liverpul, Arsenal, Mančester Siti, Čelsi, Njukasl, Napoli, Inter, Atalanta, Juventus, Barselona, Real Madrid, Atletiko, Atletik Bilbao, Viljareal, Bajern, Leverkuzen, Ajntraht, Dortmund, PSV, Ajaks, Sporting, Union SG, Galatasaraj, Slavija Prag, Olimpijakos.

 

Od plej-ofa kvalifikacija kreću:

 

Seltik, Bazel, Šturm, Bode/Glimt (staza šampiona)

 

Od 3. kola:

 

Nica, Fejenord, Benfika, Klub Briž, Fenerbahče (staza lige)

 

Od 2. kola:

 

Crvena zvezda, Kopenhagen, Makabi Tel Aviv, Dinamo Kijev, Rijeka, Leh, Pafos, Ferencvaroš, Karabag, Slovan Bratislava, Viktorija Plzenj, Rendžers, Servet, Salcburg, Bran, Panatinaikos

 

Raspored je zgusnut – kvalifikacije će se igrati svake nedelje, utorkom i sredom, sve do kraja avgusta. Liga kreće 16. septembra, a svi se nadaju da će se i ove sezone tamo naći Crvena zvezda.

 

Vladan Milojević je već tri puta uvodio crveno-bele u elitu, a posebno se pamte sezone 2018/19 i 2019/20, kada je Zvezda iz 1. kola stigla do grupne faze. Takav podvig do danas niko nije ponovio, a ukupno je samo šest klubova od 1999. godine uspelo da se iz 1. kola kvalifikacija domogne grupne faze – Liverpul i Artmedija 2005, Anortozis i BATE 2008, te Šerif i Malme 2021.

 

U prvom kolu, već večeras od 20.00, gledaćemo duel između Vikingura i Linkolna – kvote govore u prilog domaćinu: 1,70 na pobedu Vikingura, 4,90 na goste.

 

Od svih timova koji startuju u utorak i sredu, samo tri imaju iskustvo igranja Lige šampiona – FCSB, Malme i Ludogorec. Za ostalih 25, i sam plasman u Ligu konferencije bio bi istorijski uspeh. Zato je prvi krug krucijalan – poraženi odmah padaju u kvalifikacije za Ligu konferencije. Kasniji porazi u kvalifikacijama vode prvo u Ligu Evrope, pa tek onda u treći UEFA rang.

 

Do danas je čak 414 klubova učestvovalo u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Najviše mečeva odigrao je Dinamo Zagreb (108), a srpski klubovi su skromnije prisutni – Partizan je deseti na večitoj listi sa 62 utakmice, a Crvena zvezda četrnaesta sa 55. Još su igrali i Obilić (4 utakmice) i TSC (2 poraza).

 

Od reforme 1993. godine, najviše različitih klubova u grupnoj fazi imala je Nemačka (15), zatim Španija (14), Francuska (12), Italija i Engleska (po 11). Srbija je jedna od 34 zemlje čiji su klubovi igrali u grupnoj fazi. Među 21 zemljom koje još čekaju debi nalaze se BiH, Crna Gora, Severna Makedonija, Albanija, Irska, Jermenija, Gruzija, Malta, Gibraltar i drugi.

 

Finansijski momenat je ogroman motiv – i klubovi koji ispadnu u 2. kolu kvalifikacija za Ligu konferencije dobijaju utešnih 350.000 evra. Nagrada raste sa svakom rundom, dok samo plasman u grupnu fazu Lige šampiona donosi 18.620.000 evra. Svaka pobeda vredi 2.100.000, a remi 700.000. Plasman u baraž za osminu finala donosi milion, a ulazak među 16 ekipa čak 11 miliona evra. Finale se igra 30. maja u Budimpešti, na stadionu „Puškaš arena”.

 

I dok se osvrćemo na prethodnu sezonu, vreme je da pogledamo napred – nova borba za slavu, bodove i milione tek počinje. A svi sanjaju isto. Trofej Lige šampiona.