Uvod
Odgovorno kockanje i klađenje, koje podrazumeva učešće u igrama na sreću na bezbedan i kontrolisan način, predstavlja osnovni element savremene industrije kockanja, osmišljene da zaštiti dobrobit svih pojedinaca koji učestvuju u igrama na sreću. Portal Vivat.rs razvio je ovu Politiku odgovornog klađenja (u daljem tekstu: „Politika“) kako bi pokazao svoju posvećenost kreiranju sigurnog i prijatnog iskustva za sve pojedince koji se bave aktivnostima kockanja i klađenja, a koji se informišu o istom putem portala Vivat.rs.
Fokusirajući se na zaštitu pojedinca, Vivat.rs promoviše odgovorno ponašanje, podiže svest o potencijalnim rizicima i pruža ključnu podršku istima. Vivat.rs daje prioritet edukaciji o odgovornom kockanju i klađenju, podstičući pojedince da donose informisane odluke i izbegavaju prekomerno ili kompulsivno ponašanje. Promovišući kulturu odgovornog kockanja i klađenja, Vivat.rs ima za cilj da podstakne kreiranje pozitivnog i održivog iskustva navedenih aktivnosti za sve.
Zabrana učešća maloletnih osoba u igrama na sreću
Vivat.rs nudi sledeće savete roditeljima maloletnih osoba koje bi mogle pokušati da pristupe igrama na sreću uprkos postojećim ograničenjima:
- Nikada ne ostavljajte računar bez nadzora dok ste prijavljeni na lični korisnički nalog;
- Ako maloletna osoba ima pristup računaru roditelja, roditelji treba da preduzmu potrebne mere predostrožnosti instaliranjem alata za roditeljsku kontrolu, kao što su:
- Uvek čuvajte podatke za prijavljivanje i informacije o platnim karticama na sigurnom mestu, van domašaja dece ili drugih maloletnih osoba;
- Izbegavajte čuvanje lozinki na računaru. Napišite ih i čuvajte na sigurnom mestu, van domašaja dece ili drugih maloletnih osoba;
- Ograničite vreme koje deca provode na internetu i koristite softver za filtriranje kako biste sprečili pristup neprikladnom sadržaju.
Prevencija zavisnosti od kockanja i klađenja
Reklamne kampanje i promocije Vivat.rs osmišljene su tako da izbegavaju obmanjivanje ciljne publike i osiguraju da potencijalno ranjive pojedince jasno razumeju prirodu ponuđenih usluga, kao i da su uvek informisane o šansama za dobitak i povezanim rizicima.
Ako pojedinac prepozna potencijalni problem sa kockanjem i klađenjem, korisnička podrška Vivat.rs je dostupna za pomoć i može se kontaktirati putem imejla.
Ako pojedinac smatra da postoji rizik od razvijanja zavisnosti od kockanja i klađenja, Vivat.rs ih podstiče da preduzmu sledeće korake:
- Postavljanje ograničenja na vreme provedeno u kockanju i klađenju u određenom periodu (u rasponu od 1 do 8 sati dnevno);
- Pravljenje pauze od kockanja i klađenja na određeni period (24 sata, 1 dan, 7 dana, 1 mesec ili 3 meseca).
- Postavljanje ograničenja na iznos sredstava koja se mogu uplatiti na nedeljnom, dnevnom ili mesečnom nivou.
Ako pojedinac poznaje nekoga za koga smatra da ima problem sa kockanjem i klađenjem i veruje da ta osoba ne bi trebalo da učestvuje u igrama na sreću, preporučuje se da kontaktira nadležne službe.
Eksterna procena i zahtev za pomoć
Nikada nije kasno da pojedinac prizna da ima zavisnost od kockanja i klađenja i potraži pomoć.Vivat.rs osigurava da ne doprinosi eskalaciji zavisnosti od kockanja i klađenja. Svi treba da posmatraju kockanje i klađenje kao oblik zabave, a ne kao izvor prihoda, i da ulažu samo sredstva koja su spremni da izgube, a da to ne utiče na njihove svakodnevne troškove života.
Vivat.rs savetuje uzdržavanje od učešća u igrama na sreću pojedincima:
- Pod uticajem alkohola ili bilo kojih drugih supstanci;
- U stanju depresije;
- U pokušaju da povrate izgubljen novac
Vivat.rs podstiče sve učesnike u igrama na sreću, kako aktivne tako i potencijalne, da obave iskrenu samoprocenu. Sledeći test može pomoći u proceni ponašanja u vezi sa kockanjem i klađenjem:
- Da li se osećate loše kada ne kockate i ne kladite se?
- Da li se kockate i kladite jer vam je potreban novac?
- Da li ste ikada kockali i kladili se duže nego što ste planirali?
- Da li biste se kockali i kladili s novcem dobijenim na nepošten način?
- Da li pronalazite izgovore za kockanje i klađenje?
- Da li nastavljate da se kockate i kladite čak i nakon što počnete da gubite?
- Da li nastavljate da se kockate i kladite nakon što počnete da pobeđujete?
- Da li se kockate i kladite da biste zaboravili na svoje probleme?
- Da li se kockate i kladite da biste nešto proslavili?
- Da li patite kada se ne kockate i ne kladite duži vremenski period?
- Da li ste u poslednje vreme kockali i kladili se više nego obično?
- Da li vam je neprijatno zbog toga koliko često se kockate i kladite?
- Da li se kockate i kladite kada vam je dosadno?
- Da li ste ikada propustili sastanak zbog kockanja i klađenja?
- Da li ste imali sukobe zbog kockanja i klađenja?
Ako odgovorite potvrdno na 1-4 pitanja, smatra se da ste sigurni, ali je potreban oprez, jer pozitivan odgovor na pitanja 5-9 ukazuje na potencijalne rizike od kockanja i klađenja. Ako odgovorite potvrdno na više od 10 pitanja, možete imati zavisnost od kockanja i klađenja. U tom slučaju, Vivat.rs preporučuje traženje pomoći od sledećih organizacija:
Institut za mentalno zdravlje
Adresa: Palmotićeva 37, 11000 Beograd, Srbija
Telefon: (+381) 11 3307 500
Veb-sajt: www.imh.org.rs
Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti
Adresa: Teodora Drajzera 44, 11000 Beograd, Srbija
Telefon: (+381) 11 3671 429
Veb-sajt: www.drajzerova.org.rs